প্ৰতিবেদন: ডয় পাটকাই সমাজৰ দ্বাৰা তাই আহোমৰ পৰম্পৰা গত সাজপাৰৰ প্ৰদৰ্শনী ও প্ৰতিযোগিতা লগতে ডয় পাটকাই সমাজৰ দ্বাৰা সাঁচি গছক তাই আহোম জাতীয় বৃক্ষ ৰুপে ঘোষণা

অত্যাধুনিক ফেঞ্চি ড্ৰেছ পিন্ধি ৰেম্পত খোজ কাঢ়ি মডেলিং কৰাৰ দৃশ্য এতিয়া অসমতো তেনেই সুলভ।আধুনিকতাৰ ধামখুমীয়াত অসমীয়া সমাজৰ সভ্যতা,সীমাবদ্ধতা আওকাণ কৰি ৰাজ্যত পতা এনে মডেলিং শ্ব' বোৰে নৱ প্ৰজন্মৰ সাজপাৰৰ ক্ষেত্ৰত পেলোৱা প্ৰভাৱ অসমীয়া সমাজ ব্যৱস্থাৰ বাবে চিন্তাৰ কাৰণ হৈ অহাৰ সময়তে গত ইং ২৮ মে' ২০১৭,  দেওবাৰে নিশা ডিব্ৰুগড়ত আয়োজন কৰা হ'ল  এখন ফেশ্বন শ্ব' যত দায়বদ্ধতা দেখা গ'ল জাতীয় জীৱনৰ প্ৰতিহে। তাই আহোম জনগোষ্ঠীৰ সাহিত্য আৰু সংস্কৃতিক অক্ষুন্ন ৰখাৰ বাবে গঠিত 'ডয় পাটকাই সমাজ , অসমৰ' এই সুকীয়া প্ৰয়াস। জনগোষ্ঠীটোৰ পাৰম্পৰিক জাতীয় সাজপাৰৰ মৰ্যদা আৰু নৱপ্ৰজন্মৰ মাজত ইয়াক জীয়াই ৰখাৰ উদেশ্য আগত লৈ সমাজখনে আয়োজন কৰিলে দ্বিতীয় বাৰলৈ মিষ্টাৰ আৰু মিছ ডয় পাটকাই , অসম,  য'ত আহোম জনগোষ্ঠীৰ সাজপাৰৰ প্ৰতিযোগিতাৰে বিজয়ী খিতাপৰ বাবে ৰাজ্যৰ ২০০ ৰো অধিক যুৱক যুৱতীয়ে অংশ গ্ৰহণ কৰে।



ইফালে শ শ বছৰীয়া  নিজৰ পাৰম্পৰিক সৃষ্টি, শিক্ষাৰ পৰিসৰক ধৰি ৰখাৰ সম্বল সাঁচি পাতক জনগোষ্ঠীটোৰ লগত থকা আজন্ম সম্পৰ্কৰ বাবে ডয় পাটকাই সমাজে একেখন মঞ্চৰ পৰাই ডিব্ৰুগড় জিলাৰ বৰবৰুৱা মৈদামৰ প্ৰৱিত্ৰস্থলীত পু লিন পুথাও সকললৈ শ্ৰদ্ধা জনাই সাঁচিগছ ৰোপণ কৰি সাঁচি গছক আহোম জনগোষ্ঠীৰ জাতীয় বৃক্ষ বুলিও ঘোষণা কৰে  ৷ ইয়াৰ সংৰক্ষণৰ বাবে অসমৰ প্ৰতি ঘৰ আহোম লোকক আগবাঢ়ি আহিবলৈ ডয় পাটকাই সমাজে আহ্বান জনালে।