সম্পাদকীয় বিষয়: ন্যাস পূঁজি বনাম ম' ছাম, ম' ছাই, ম' প্লঙ, এই তিনিশ্ৰেণী পণ্ডিত পৰিয়ালৰ দূৰ্দশা

সম্পাদকীয়

বিষয়:  ন্যাস পূঁজি আৰু ম ছাম, ম ছাই,  ম প্লঙ তিনিশ্ৰেণী পণ্ডিতৰ পৰিয়ালৰ দূৰ্দশা

মৃত্যুশয্যাত চাও ফা ছ্যু পাত ফাই বৰপুত্ৰ লাই কোঁৱৰক মুৰত হাত বোলাই বুজনি দি গৈছিল:  " সৰুক বৰ বিষয় বাব নিদিবি,  ৰাজসভাত জোঙা ঢোল বজাই নটিনী ননচুৱাবী ৷ পথালিফোঁটাক বিশ্বাস নকৰিবি ৷ "
         কিন্তু শুনিছিল নে লাইকোঁৱৰে পিতাকৰ শেষবাণী ৷ নুশুনিল ৷ পঠালিফোঁটাৰ শৰণাপন্নহৈ ৰাজগুৰু মহন, দেওধাই,  বাইলুঙ সকলক ক্ৰমান্বয়ে অৱহেলা কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল লাইকোঁৱৰে ৷ কিন্তু মৃতকৰ দোষে ধৰিছিল  লাইকোঁৱৰক ৷ ৰাজ্যত আৰম্ভ হৈছিল কেইবাটাও অঘটন ৷ তথাপি অনুতপ্ত নহ'ল লাই কোঁৱৰ ৷ হিন্দুত্বৰ ষড়যন্ত্ৰত তল পৰিছিল প্ৰাচীন পৰম্পৰাপুষ্ট দেওধাই বাইলুঙৰ সংস্কাৰধৰ্মী কথাবোৰ ৷  পুনৰ আউনীআটী শত্ৰত শৰণ লৈ লাইকোঁৱৰ বৈষ্ণৱ হৈছিল ৷ ফলস্বৰুপে গুৰু ওপৰ উঠিছিল, ৰজা তল পৰিছিল ৷ এনেদৰেই আৰম্ভ হৈছিল আহোম ৰাজত্বৰ ছশবছৰীয়া সোণালী দিনৰ বেলি মাৰ যোৱাৰ কাহিনী ৷ ৰজাঘৰে ক্ৰমশঃ পাহৰি যাবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল ছৗ কা ফা দেওৰ সেই শ্ৰদ্ধাৰ তিনি শ্ৰেণীৰ ৰাজ পণ্ডিতক ৷ যি সকলে কুকুৰা ঠেঙেৰে মঙল চাই ভৱিষ্যত নিৰ্ণয় কৰিব পাৰিছিল, যাৰ অনুগ্ৰহত আহোম ৰাজতন্ত্ৰৰ আয়ুস নিদ্ধাৰণ হৈছিল সেইসকলক অৱজ্ঞাৰ ফলস্বৰুপে নিজৰ পৰম্পৰা সমূহ পালন কৰাত ৰাজপৰিয়ালে বিলম্ব কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰাৰ পৰিণতিত আহোম ৰাজত্বৰ পতন ঘটিছিল ৷
            ইতিহাসৰ নিৰ্মোহ বিশ্লেষণ কৰাৰ সাহস আমাৰ নাই কিন্তু ঘটি যোৱা ঘটনাক্ৰমৰ পাকবোৰৰ পৰাই আমি শিক্ষা আহৰণ কৰিব লাগিব ৷ সেই তাহানি দিনৰ ৰজাঘৰে অৱহেলা কৰা আমাৰ শ্ৰদ্ধাৰ তিনি শ্ৰেণীৰ পণ্ডিত সকলৰ জীৱন নিৰ্বাহ পদ্ধতি আজিও বহু অৱহেলিত ৷ দ্ৰৰিদ্ৰ সীমাৰেখাৰ তলত অতি কষ্টৰে জীৱন নিৰ্বাহ কৰিও তেওঁলোকে বহু কষ্টকৰ ভাৱে আমাৰ জাতীয় পৰম্পৰাসমূহ অক্ষুন্ন ৰাখিছে ৷ বহুতে ধৰ্মীয় দিশটোক বহুতে অৱহেলা কৰিলেও আহোমৰ ঘৰত জন্ম হোৱা প্ৰতিজনেই এটা কথা অনুভৱ কৰে যে  মৃতকৰ দোষৰ পৰা কোনো হাৰি যাব নোৱাৰে ৷ মৗঙ ফীত থকা আমাৰ ওপৰি পুৰুষসকলৰ সদ কামনাইহে আমাক এক সুন্দৰ জীৱন দিব বুলি আমি আশাবাদী ৷ তাৰবাবে আমি নিজৰ পৰম্পৰাসমূহ আদৰি লবলৈ শিকাৰ লগতে শ্ৰদ্ধা কৰিবলৈও শিকিব লাগিব ৷
        ইতিমধ্যেই বহুকেইজন তাই আহোমৰ পণ্ডিতে পৰিয়ালৰ আৰ্থিক দুৰৱস্থাৰ হেতু সু চিকিৎসাৰ অভাৱত মৃত্যুক আঁকোৱালি লব লগা হৈছে ৷ তেনেস্থলত আমাৰ উঠি অহা প্ৰজন্মৰ কৰিব লগা একো নাইনে?  আমি আমাৰ শ্ৰদ্ধাৰ তিনি শ্ৰেণীৰ এই পণ্ডিত সকলক সহায় কৰিবলৈ এক ন্যাস পূঁজি গঠন কৰিব নোৱাৰোনে ? ৰাইজে নখ জোকাৰিলে নৈ বয় ৷ বিষয়তো সূধীজনলৈ এৰিলো ৷ আমি আশাবাদী নতুন সকলকলৈ পুৰণিসকলকো আমি জীয়াই ৰাখিব পাৰিব লাগিব  ৷ খ্বন মৗঙৰ পৰিয়ালৰ পৰা আমাৰ সকলোলৈকে অনুৰোধ দেওধাই, মহন,  বাইলুঙ সকলক সহায় কৰিব পৰাকৈ এক ন্যাস পূঁজি গঠন কৰাত আপোনালোকে গঠনমূলক পৰামৰ্শ আগবঢ়াব ৷ আমি বিশ্বাস কৰোঁ নিজৰ  পৰম্পৰা জীয়াই ৰাখিলেহে জাতি ৰক্ষা পৰিব ৷