সেন্দুৰ বৰ্জন: টাই আহোমৰ গৌৰৱ ණ...চাও কন খাম চেঙ কু কৈ, উত্তৰ লক্ষীমপুৰ




  টাই জাতিৰ এক গৌৰৱ সেন্দুৰ বিহীনতা ,  যি বাকী সকলৰ তুলনাত টাই জাতিটোক এক অন্য ৰুপ প্ৰদান কৰিছে ৷  সেন্দুৰে নাৰীক পুৰুষৰ দাসী বনোৱাৰ লগতে নাৰীৰ বিবাহিত জীৱনৰ কিছু ব্যক্তিগত স্বাধীনতাৰ পৰাও আতঁৰ কৰে। সেই সেন্দুৰ অবিহনেও সমগ্ৰ টাই জাতিৰ নাৰী পুৰুষৰ সমভাৱে স্থান লাভ কৰি আহিছে যি বৰ্তমান সময়ত অতি গৌৰৱৰ কাৰণ।
   কিন্তু হিন্দু ধৰ্মৰ প্ৰভাৱত পৰি টাই আহোমসকলৰ মাজত এই সেন্দুৰ ব্যাপকভাৱে সোমাই পৰিল যি সমগ্ৰ আহোম জাতিৰ বাবে অতি পৰিতাপৰ বিষয়। ক্ৰমশঃ উপৰিপুৰুষৰ উপাসক টাই আহোমসকলে হিন্দু দেৱ-দেৱীক পূজা কৰি বৰ্তমান নিজৰ নিজস্বতা হেৰুৱাই পেলাইছে।বৰ্তমান সমাজ ব্যৱস্থা এনে পৰ্যায় পাইছেগৈ যে সেন্দুৰ অবিহনে এগৰাকী নাৰী অসম্পূৰ্ণ বুলি সমাজে বিবেচনা কৰে।
   সুখবৰ যে বৰ্তমান টাই আহোমৰ মাজৰ পৰাই এই সেন্দুৰ প্ৰথা এৰুৱাবলৈ আমাৰ কেইজনমান পি নঙে এক প্ৰচেষ্টা আৰম্ভ কৰিছে।যি প্ৰচেষ্টাক আমি এক মুখে শলাগিছোঁ, কিন্তু কথা হ'ল আমি কেনেকৈ এই প্ৰচেষ্টা আগুৱাই লৈ যাম। তাৰ কাৰণে আমি কিছু পৰ্যায়ক্ৰমে আগবাঢ়ি গ'লেহে আমি সফল হব পাৰিম বুলি আশা কৰিব পাৰি ৷

 আমাৰ প্ৰথম পৰ্যায়ত এটা ডাঙৰ প্ৰশ্ন আহে যে আমি কিয় সেন্দুৰ বৰ্জন কৰিব লাগে??
    টাই জাতিৰ মাজত অতীতৰ পৰা আৰম্ভ কৰি বৰ্তমান বা ভৱিষ্যতলৈ কোনো সেন্দুৰৰ প্ৰচলন নাই । তেন্তে সেই টাই জাতিৰে এটা ঠাল টাই  আহোমসকলে নিজৰ নিজস্বতা কিয় হেৰুৱাব?   আৰু সেন্দুৰ হ'ল এক ৰাসায়নিক পদাৰ্থ যি মানৱ শৰীৰৰ বাবে যথেষ্ট অপকাৰী , যি অপকাৰী তাক গ্ৰহণ কৰাৰ কোনো প্ৰশ্নই নুঠে।
 
আমি কেনেকৈ কৰিম এই প্ৰচেষ্টা এইটো এটা ডাঙৰ প্ৰশ্ন  ?
  হিন্দু ধৰ্মই টাঈ আহোম সমাজত এনে ব্যাপকভাৱে সোমাই পৰিছে যে এই সমাজৰ পৰা সেন্দুৰ বৰ্জন কৰাটো ইমান সহজসাধ্য নহয়।কিন্তু সেইবুলি আমি মুখ মেলি বহি থাকিলেও একো নহব। তাৰ বাবে আমি পৰিকল্পনা কৰি আগবাঢ়ি যাব লাগিব। বৰ্তমান সময়ত আমাৰ পি নঙ সকলে বিবাহপাশত আবদ্ধ হোৱাৰ সময়ত সেন্দুৰ বৰ্জন কৰিব লাগিব।প্ৰয়োজন সাপেক্ষে বৃদ্ধসকলক ভালকৈ বুজাব লাগিব যে সেন্দুৰ আমি কিয় বৰ্জন কৰিব লাগে। ধৈৰ্য্যৰ ফল সদায় মিঠা।  আমি ধৈৰ্য্য ধৰি আমাৰ পৰবৰ্তী কাৰ্যত অগ্ৰসৰ হব লাগিব।
সেন্দুৰ বৰ্জন কৰিবলৈ আমি কি কৰিম??
   আমি টাই আহোম।বিশাল টাই  জাতিৰ এটা অংগ। টাই  সমাজৰ সেন্দুৰবিহীন এই নিয়ম পালন কৰাটো আমাৰ কৰ্তব্য। এইক্ষেত্ৰত আমাৰ তিনি পণ্ডিত মলুং দেওধাই বাইলুং সকলৰ কৰণীয় যথেষ্ট আছে । টাই আহোমৰ বিবাহ চকলঙত সেন্দুৰবিহীন কৰাটো আমাৰ তিনি পণ্ডিতৰ দায়িত্ব । চকলঙত অকল পণ্ডিতসকলৰেই নহয় দৰা কইনা বা তেওঁলোকৰো দায়িত্ব সেন্দুৰবিহীন কৰাটো।

   বিশাল টাই  জাতিৰ অংগ টাই  আহোমসকলে টাই  জাতিৰ নিয়ম পালন কৰাটো তেওঁলোকৰ কৰ্তব্য।হিন্দু ধৰ্মই গ্ৰাস কৰা আহোম জাতিটোক স্ব-ধৰ্মলৈ ঘুৰাই আনিবলৈ হ'লে সেন্দুৰ বৰ্জন কৰিব লাগিব। এই ক্ষেত্ৰত সকলো পি নঙৰ সহায় সহযোগে এই সেন্দুৰ বৰ্জন প্ৰচেষ্টাক সফল ৰুপত এদিন ফলৱৰ্তী কৰিব বুলি আমি আশাবাদী।

বি:দ্ৰ: মোৰ এই লেখাটো মোৰ মৰমৰ আৰু শ্ৰদ্ধাৰ ধৰিত্ৰী গগৈ ফুকন বাইদেউ(ডাঙৰ পি)লৈ আগবঢ়ালো।তেওঁৰ আমাৰ আদৰ্শ।