টাই আহোম ভাষা-সংস্কৃতিৰ গ্ৰীষ্মকালীন কৰ্মশালা, ২০১৭

টাই আহোম ভাষা-সংস্কৃতিৰ কৰ্মশালা ,স্থান : শদিয়া  , তাৰিখ : ১৬ জুলাই পৰা ২৩ জুলাই , ২০১৭
উদ্যোক্তা :  ডয় পাট কাই সমাজৰ উদ্যোগত সমূহ শদিয়াবাসী ৰাইজৰ সহযোগত ।

বিশ্বই একবিংশ শতিকাত ভৰি দিলে । বিজ্ঞান প্ৰযুক্তিয়ে বিশ্বক এখন সৰু গাঁৱত ৰূপান্তৰিত কৰিলে । জীয়াই থাকিবৰ বাবে বিশ্বৰ ইটো মূৰৰ ব্যক্তি এজন বিশ্বৰ এইটো মূৰৰ ব্যক্তি এজনৰ ওপৰত নিৰ্ভৰশীল হৈ পৰিল । এক মানবত্বৰ সপোন পূৰণ হবই যেন লাগে এই মূহুৰ্ততে । কিন্তু হোৱা নাই ! ভাব বিনিময় কৰিবৰ বাবে বিশ্বই ইংৰাজী ব্যাপকভাৱে ব্যৱহাৰ কৰিছে । কিন্তু সেইবুলিয়েই নিজৰ নিজৰ স্বকীয় ভাষাতো পাহৰি পেলাইছে নে ? নাই পাহৰা । তেনে আমিনো কিয় আমাৰ সোণসেৰীয়া বিশ্বত বিৰল অদ্বিতীয় সুৰীয়া টাই ভাষাটো সম্পূৰ্ণৰূপে পাহৰি পেলাব লাগে ? আনহাতে ভাষাই হ'ল এটা জাতিৰ প্ৰথম আৰু প্ৰধান পৰিচয় । জাতি এটাৰ সংস্কৃতি , পৰম্পৰা , ইতিহাস আদি সকলো ভাষাটোৰ ওপৰতে নিৰ্ভৰশীল । সেয়েহে গভীৰতালৈ নগৈ , স্বাভাৱিকতে আমি কব পাৰোঁ যে টাই আহোম হিচাপে আমি নিজৰ জাতিৰ পৰিচয় সু দৃঢ় কৰিবলৈ হলে প্ৰথমে ভাষাটো আৰু পিছে পিছে সংস্কৃতি , পৰম্পৰা , সাহিত্য আদি সকলোবোৰ জীয়াই ৰাখিব লাগিব । স্ব জ্ঞানে প্ৰায় সকলো পি নঙে এই কথা উপলব্ধি কৰে বুলিয়েই আমি ভাবি লৈছোঁ । কিন্তু কৰ্মব্যস্ত প্ৰতিযোগিতা সৰ্বস্ব ব্যক্তি কেন্দ্ৰিক আজি জীৱনৰ লানি নিচিগা ব্যস্ততাৰ মাজত আছে জানো পৃথকে সময় আমাৰ ! এই ভাষা সংস্কৃতি পৰম্পৰা সাহিত্যৰ বাবে ! বছৰৰ গোটেই বাৰটা মাহ এইবোৰত লাগি থাকিলে আমি আধুনিকতাৰ দৌৰতো পিছ পৰি ৰম । কিন্তু এনেবোৰ অজুহাত সমুখত ৰাখি সদায় সদায় নিজৰ জাতীয় কৰ্তব্য দায়িত্বৰ পৰা ফালৰি কাটি আতৰি থাকিলে এদিন আমি শিপাহীন বৃক্ষৰ দৰে ক'ৰবাত উফৰি পৰিম । সেয়েহে ব্যক্তিগত জীৱনৰ ফাকে ফাকে বিশেষকৈ চৰকাৰী বন্ধৰ দিনবোৰত আমি সু পৰিকল্পিতভাৱে নিজৰ ভাষা সংস্কৃতি আদিৰ আখৰা চৰ্চা কৰি হলেও নিজৰ টাই জাতিসত্বা জীয়াই ৰাখিব লাগিব । দিনে দিনে বিকশিত কৰিব লাগিব । পত্ৰ পুষ্পৰে জাতীয় বৃক্ষজুপি সংবৰ্ধন কৰিব লাগিব । এনেবোৰ কথা সমুখত ৰাখিয়েই তথা মৗঙ দুন ছুন খামৰ পি নং টাই আহোম সকলৰ মাজত মিলন প্ৰীতিৰ এনাজৰীডাল সু দৃঢ় কৰি ৰখাৰ স্বাৰ্থতে অহা জুলাই মাহৰ ১৬ তাৰিখৰ পৰা ২৩ তাৰিখলৈ শদিয়াত টাই আহোম ভাষা সংস্কৃতিৰ এখনি গ্ৰীষ্মকালীন কৰ্মশালা অনুষ্ঠিত কৰিবলৈ লোৱা হৈছে । দূৰ দুৰণিৰ পি নং সকলৰ বাবে থকা খোৱা শুৱাৰ সকলো ব্যৱস্থা কৰা হৈছে । গতিকে সমূহ পি নঙক সেই বিশেষ দিনকেইটাত উৰন্ত  ঙাও ছেং বং ফ্ৰাৰ সোণালী ধ্বজাৰ তলত একলগ হৈ , হাঁহি ধেমালি মৰম আন্তৰিকতাৰে নিজৰ ভাষা সংস্কৃতিৰ আখৰাত অংশগ্ৰহণ কৰিবলৈ প্ৰীতিভৰা আহ্বান জনালো ।

মাউ ছুং ছে কাম খা
চোম হোম ডয় পাট কাই খৗন য়াউ