সেন্দুৰ বৰ্জনৰ আন্দোলন ණ ...চাও অমৃতৰুণী গগৈ



এক চুটকি সেন্দুৰৰ মূল্য তই কি জানিবি ৰণী , নাৰীৰ সন্মানৰ কথা তই জানো বুজিবি ? ৰাতিপুৱাই বান্ধৱী এজনীয়ে ডাইলগ দি গল । মই বুলু এৰাহ, সেন্দুৰকলৈ চিনেমাত কত বুকু ভেদি যোৱা বচন শুনিলো । বুঢ়া আঙুলি কাটি শিৰত তেজ বুলাই বিয়া পতা কত চিন দেখিলো । আবেগিক ! পিছে ভাৰতৰ বাহিৰে পৃথিৱীৰ কিমান ঠাইৰ মানুহে সেন্দুৰ লয় কব নেকি । তেন্তে কোৱাতো বাহুল্য হব যে কেৱল ভাৰতৰ সেন্দুৰ লোৱা মহিলা সকলহে পতি ভক্ত আৰু বাকীবোৰ অসভ্য । আমাৰ দৃষ্টিৰে অৱশ্যে বহুতো প্ৰেমিক যুগল দেখিলো যি মন্দিৰত গৈ সেন্দুৰ লৈ আজীৱন একেলগে থকাৰ পণ লৈ আহে কিন্তু পৰিস্থিতিত পৰি বেলেগৰ লগত বিয়া হয় । সেইখিনি সেন্দুৰৰ মূল্য কিমান হব বাৰু  !

আন এক কথাৰে যদি কবলৈ যাওঁ , সেন্দুৰে নাৰীৰ সৌন্দৰ্য্য বৃদ্ধি কৰাৰ লগতে তপা হোৱাত এক বিশেষ ভূমিকা লয় । সেন্দুৰত থকা ৰসায়নিক দ্ৰব্য সমূহে চুলিৰ অনিষ্ঠ সাধন কৰে ।
সেন্দুৰ শিৰত লোৱাৰ গৌৰৱ কেৱল নাৰীয়ে হে বুজে , জকাইচুকৰ আইতা জনীএ আজিও সেন্দুৰ লৈ নাপালে কিন্তু সাতটাকৈ লৰা ডাঙৰ কৰিলে ! খোৱাং হালধীবাৰিৰ সোণোৱাল কছাৰীৰ বাইছা জনীয়েও গোটেই জীৱন উকা কপালেৰে নটাকৈ লৰা ছোৱালী পোহ পাল দিলে । আমাৰ এনাই জনী পিছে থুৰিয়া পিন্ধা কাণেৰে আজিও ধুনীয়া ! তেওঁৰো হেনো সেন্দুৰৰ প্ৰতি মোহ নাছিল । আমিবোৰ একা ! সেন্দুৰক গৌৰৱ , সন্মান আৰু অলংকাৰ বনোৱাত লাগিছো । দলিয়াই দিছো কাণৰে থুৰিয়া ডিঙিৰে গলপতা ।

পৰিস্থিতিৰ দাস আমি , টিভিৰ চিৰিয়েলত চবিতা ভাভী জনীয়ে ৰঙা টিকটিকিয়া সেন্দুৰৰ প্ৰলেপ লোৱা দেখি লাগি গৈছো অনুকৰণত । ষট পূজাৰ বঙালী জনীক নিজৰ পতিৰ বাবে পূজা কৰা দেখি হৈ পৰিলো তাইৰ অনুগামী ☺ l

Rss ৰ দৰে উগ্ৰ হিন্দুত্ববাদৰ আগ্ৰাসনে আমাৰ দেহ পুৰে , গৰম হয় অসমীয়া নিমখ খোৱা তেজ । দি দিও ডাঙৰ ডাঙৰ লেকচাৰ ! কিন্তু হাতে কামে কিমান কৰিছো ? পাৰিছোনে হিন্দু নোহোৱা অসমীয়া হবলৈ ☺ ।

এই কালগ্ৰাসি হিন্দুৰ সংস্কৃতি ৰোধ কৰিবলৈ আমাৰ ডয় পাতকাই সমাজৰ , ভগ্নী সকলে সেন্দুৰ বৰ্জনৰ সিদ্ধান্ত লৈছিল । ইতিমধ্যেই দুখনকৈ বিয়া হৈ গল সেন্দুৰ নোলোৱাকৈ । আৰু হব ! তেওঁলোকৰ লগতে আমি দৃঢ় প্ৰতিগ্য । কেৱল চিন্তাশীল মহলৰ সদ ইচ্ছা আৰু সু-পৰামৰ্শৰ প্ৰয়োজন । আমাৰ সমাজ কামত বিশ্বাসী কথাত নহয় ।

(* অভিজ্ঞতা বিহীন লেখা যদিও , হৃদয়ৰ সঁচা আবেগেৰে লিখা । অনন্ত কাললৈ আমাৰ এই আন্দোলন চলি যোৱাৰ আশাৰে লেখাটো পাটসাঁকোৰ ধৰিত্ৰী গগৈ ফুকন বাইদেউৰ হাতত উৎসৰ্গা কৰিলো । আপোনাৰ সেন্দুৰ বৰ্জনৰ নীতি আমাৰ বাবে আদৰ্শ )