আহোম প্ৰশাসন ব্যৱস্থাৰ অন্যতম বিশ্বস্ত চাওডাঙ সকল— এটি চমু আলোচনাණ...চাও পলাশজ্যোতি গগৈ



   চাওডাঙ সকল চাওফাসকলৰ অতি বিশ্বাসী অনুগত ৰাজভক্ত আছিল । যিকোনো ৰাজ আজ্ঞাকে নিৰ্বিবাদে পালন কৰিছিল । কিন্তু অতি দুৰ্ভাগ্যৰ বিষয় যে আধুনিক সময়ত নাটক , উপন্যাস আদিত চাওডাঙ সকলক চকুকঢ়া , ঘিলা কঢ়া , পিঙত দিয়া আদি নিষ্ঠুৰ শ্ৰেণীৰ লোক হিচাপে চিহ্নিত কৰিছে । নাটক আদিত দেখুৱাবলৈ বিচৰা হয় যে এওঁলোকৰ হত্যা কৰা আৰু যান্ত্ৰণা দিয়াটোৱেই যেন একমাত্ৰ চখ । এইটো কেতিয়াও সত্য হব নোৱাৰে । চাওডাঙ সকল ৰাজআজ্ঞা পালনকাৰী একশ্ৰেণীৰ সৈনিকহে । মোগল বুৰঞ্জীবিদ মহম্মদ টালিচৰ টোকাৰ পৰা পোৱা চাওডাঙ সকলৰ বিষয়ে এইদৰে পোৱা যায় ' ছয় সাত হাজাৰ অসমীয়াই শাসকৰ বাসস্থান আৰু শোৱা কোঠা সদায় পৰ দিছিল , এওঁলোককে চাওডাঙ বোলা হৈছিল । এওঁলোক অতি ৰাজভক্ত আৰু চাওফাসকলৰ বিশ্বাসী আছিল । ৰাজ আজ্ঞা এওঁলোকে কাৰ্য্যকৰী কৰিছিল । '
আহোমৰ প্ৰত্যকটো খেলৰ শীৰ্ষত একোজন ফুকন , ৰাজখোৱা বা গোঁহাই থাকে । আৰু একেবাৰে তলৰ বিষয়াজন বড়া । কিন্তু চাওডাঙ খেলৰ মূল বিষয়াজন বৰুৱা আৰু শেষৰ বিষয়াজন বৰা । এইজন চাওডাঙ বৰুৱাৰ তলত ১২০০০ চাওডাঙ আছিল । এইসকলে ৰজাৰ কাৰেং  , শোৱনি কোঠা , কুৱৰীটোল , লিগিৰিটোল , হাতীশাল , নাওশাল , আদিৰ লগতে নগৰৰ ভিতৰত থকা ডা - ডাঙৰীয়াসকলৰ হাউলীতো পৰ দিছিল । ইয়াৰ লগতে নগৰৰ ভিতৰলৈ অহা দুৱাৰকেইখনৰো ৰখীয়া দায়িত্বত পালন কৰিছিল । তাৰোপৰি চাওফাসকল বাহিৰলৈ গ'লে লগত যোৱা চাবুক ধৰা , হেঙদান ধৰা , দা ধৰা , টাঙোন ধৰা আদি লোক সকলো চাওডাঙ খেলৰ লোক । ৰাজ'চৰাটো চাওফাৰ কাষতে , চাওডাঙ চৰা আছিল , য'ত ৰাজআজ্ঞা শুনিবৰ বাবে চাওডাঙ বৰুৱা , হাজৰিকা ,শইকীয়া , বৰা আদি বিষয়া উপস্থিত আছিল । বিভিন্ন গোষ্ঠীৰ লোকক সামৰিও চাওডাঙ খেল  গঠন কৰা হৈছিল । কিন্তু এই খেল বিলাক আঞ্চলিক শাসনকৰ্তাসকলৰ তত্বাৱধানত গঠিত হৈছিল আৰু আঞ্চলিক চাহিদা পূৰণ কৰিছিল । কেন্দ্ৰীয় ব্যৱস্থাৰ লগত সম্পৰ্কহীন আছিল । এইসকল চাওডাঙ ৰ মূল বিষয়াজন আছিল হাজৰিকা । এওঁলোকক দাঁতিয়লীয়া শাসকৰ লগতে অন্যান্য বিষয়াই স্থানীয়ভাবে নিয়োগ কৰিছিল আৰু কাৰেং বা মূল শাসকৰ লগত সম্পৰ্কৰহিত আছিল । ( সহায়ক গ্ৰন্হ : চাওডাঙ নগেন কুমাৰ বৰুৱাৰ ' ছাওলুঙ ছ্যুকাফা জীৱন কৰ্ম কীৰ্তি আৰু পৰম্পৰা ' )