সম্পাদকীয়

সম্পাদকীয়

বিষয়: অসমৰ খিলঞ্জীয়াৰ অস্তিত্ব ৰক্ষাৰ যুঁজ আৰু অসম সন্মিলিত মহাসংঘৰ ৪ টা ৰাজহুৱা স্বাৰ্থ জড়িত গোচৰ ৷

১১ মে' ২০১৭
অসমৰ খিলঞ্জীয়া সকলৰ বাবে এক ঐতিহাসিক দিন হিচাপে লিপিবদ্ধ হ'ব ৷ পোন প্ৰথমবাৰৰ বাবে অসমৰ ৪ টা ৰাজহুৱা স্বাৰ্থজনিত গোচৰ দেশৰ উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ পাঁচজনীয়া সাংবিধানিক বিচাৰপীঠত চুড়ান্ত শুনানি চলিব অহা মাহৰ ১১ তাৰিখৰ পৰা ৷ অসম সন্মিলিত মহাসংঘৰ নেতৃত্বত তথা নেচনেল ডেমক্ৰেটিক ফ্ৰন্ট অৱ বড়োলেণ্ড আৰু ইণ্ডিজেনাচ ট্ৰাইবেল পিপুলচ্ ফ্ৰন্টৰ সহযোগত তৰা ৫৬২ /২০১২ নং গোচৰত ১৯৫৫ চনৰ নাগৰিকত্ব আইনখন ১৯৮৫ চনত সংশোধনৰ দ্বাৰা ৬ (ক) যুক্ত কৰি ১৯৭১ চনৰ ২৪ মাৰ্চৰ ভিতৰত অসমত প্ৰৱেশ কৰা অবৈধ পাকিস্তানী বিদেশী সকলৰ নাম অসমৰ ভোটাৰ তালিকাত অন্তৰ্ভুক্ত কৰা কাৰ্য সংবিধান বিৰোধী তথা সংবিধানৰ ৫, ৬, ১৪, ২১, ২৯, ৩৫৫ নং ধাৰা উলংঘাৰ অভিযোগ উত্থাপন হৈছে ৷ দ্বিতীয়তে মহাসংঘৰ নেতৃত্বত সদৌ অসম আহোম সভাই দেউৰী, চুতীয়া, সোণোৱাল, কৈৰ্ৱত, মিচিং, ৰাভা আৰু কোঁচ ৰাজবংশী সকলৰ সহযোগত তৰা ৮৭৬ / ২০১৪ নং গোচৰত ১৯৫৫ চনৰ নাগৰিকত্ব আইনত ৬(ক) যুক্ত কৰা কাৰ্যক অবৈধ বুলি অভিহিত কৰা লগতে নাগৰিকত্ব আইন সংশোধন কৰি ২০০৩ চনত নিয়ম ৪(ক) যুক্ত কৰা নাগৰিকত্বৰ পঞ্জীয়ন আৰু জাতীয় পৰিচয় প্ৰত্ৰ সম্পৰ্কীয় নিয়মাৱলীকো অবৈধ বুলি প্ৰত্যাহ্বান জনাইছে ৷ এই নিয়মাৱলীমতে ১৯৭১ চনৰ ভোটাৰ তালিকাত নাম থকা অবৈধ বিদেশী তথা ৰেচন কাৰ্ড, ডাকঘৰৰ ৰচিদ বহী থকা বিদেশীলোকেও অসমৰ নাগৰিকপঞ্জীত নাম অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব পাৰিব ৷ তৃতীয়তে মহাসংঘৰ নেতৃত্বত অসম আন্দোলনৰ শ্বহীদ আৰু নিৰ্য্যাতিত পৰিয়ালৰ লোকে তৰা ৩১১/২০১৫ নং গোচৰত নাগৰিকত্ব আইন সংশোধন কৰি ২০০৩ চনত ৩(ক) যুক্ত কৰা কাৰ্যক অবৈধ বুলি প্ৰত্যাহ্বান জনাইছে ৷ এই ৩ (ক) ধাৰাই ২০০৩ চনৰ ভিতৰত ভাৰতত জন্মগ্ৰহণ কৰা সন্তান এটিৰ অভিভাৱকৰ এজন যদি ভাৰতীয় আৰু আনজন যদি অবৈধ বিদেশী হয় তেনেহ'লেও সন্তানটিয়ে ভাৰতীয় নাগৰিকত্ব লাভ কৰাৰ অধিকাৰ দিছিল ৷  চৰ্তুথতে মহাসংঘৰ নেতৃত্বত অসমৰ ৮ গৰাকী বিশিষ্ট নাগৰিকে তৰা ৬৮/২০১৬ নং গোচৰত বিদেশী আইন ১৯৪৮ ৰ অধীনষ্ঠ বিদেশী হুকুম ১৯৪৮ সংশোধন কৰি ৩(ক) যুক্ত কৰা আৰু লগতে পাছপৰ্ট আইন ১৯৫০ সংশোধন কৰি নিয়ম ৪ উপবিধি ১ যুক্ত কৰি জাৰি কৰা ২০১৫ চনৰ ৭ ছেপ্তেম্বৰৰ অধিসূচনাখনক অবৈধৰুপে প্ৰত্যাহ্বান জনাইছিল ৷ ভাৰত চৰকাৰে এই অধিসূচনাৰ জৰিয়তে দেশৰ ধৰ্মনিৰপেক্ষ নীতিক কুঠৰাঘাত কৰি কেৱল হিন্দু বাংলাদেশীক নাগৰিকত্ব দিয়াৰ ব্যৱস্থা কৰিছিল ৷ এই অধিসূচনাৰ দ্বাৰা পাছপৰ্ট বা আন কোনো ভ্ৰমণ সংক্ৰান্তিয় নথি-প্ৰত্ৰ নোহোৱাকৈ পাকিস্তান বা বাংলাদেশৰ পৰা ভাৰতলৈ অহা হিন্দুলোকক আৰু লগতে পাছপৰ্ট অথবা আন ভ্ৰমণ সংক্ৰান্তিয় নথিৰ ম্যাদ উকলি যোৱাৰ পিচতো যিসকল হিন্দু পাকিস্তানী -বাংলাদেশী লোক ভাৰতত আছে তেওঁলোককো নাগৰিকত্ব দিয়া হ'ব বুলি উল্লেখ কৰিছিল ৷ এই অধিসূচনাৰ ভিত্তিতে বৰ্তমানৰ বিজেপি চৰকাৰে লোকসভাত ২০১৬ চনৰ ১১ আগষ্টত নাগৰিকত্ব আইন (১৯৫৫) সংশোধনী বিধেয়ক
২০১৬ উত্থাপন কৰিবলৈ যাওঁতে বিৰোধী দলৰ প্ৰতিবাদত উত্থাপন কৰিব নোৱাৰি যুটীয়া সংসদীয় সমিতিত বিধেয়কখন আলোচনাৰ বাবে দিছে ৷ প্ৰকৃততে বিচৰাধীন বিষয়ত বিধেয়ক উত্থাপনেই কৰিব নোৱাৰে ৷ এয়া উচ্চতম ন্যায়ালয়ক অৱমাননা কৰাৰ সমতুল্য দুষ্কাৰ্য ৷
          সঁচা অৰ্থত অসম দেশ আৰু খিলঞ্জীয়াসকলৰ যথোচিত সুৰক্ষা বিচৰা সকলো দল-সংগঠনে সমগ্ৰ বিষয়বোৰ গভীৰ ভাৱে বিশ্লেষণ কৰি দেশ-জাতি-মাটিৰ সুৰক্ষাৰ স্বাৰ্থত অসম সন্মিলিত মহাসংঘৰ পক্ষত থিয় দিয়া উচিত ৷ ইয়াৰ বাহিৰে গত্যন্তৰ নাই ৷
          অসমৰ হেজাৰ বছৰীয়া খিলঞ্জীয়াৰ বাবে সু-খবৰ যে উচ্চতম ন্যায়ালয়ত   সৰ্বকালৰ বাবে বিদেশী সমস্যাৰ সমাধান কৰিবলৈ ১১ মে' ৰ পৰা উপৰুক্ত চাৰিওটা গোচৰৰ চুড়ান্ত শুনানি গ্ৰহণ কৰিব ৷ এই শুনানি চলিব উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ সৰ্বোচ্চ ক্ষমতাসম্পন্ন পাঁচজনীয়া বিচাৰপীঠত ৷
যদি অসমৰ খিলঞ্জীয়াৰ সপক্ষে এই ন্যায়ালয়ে ৰায় প্ৰদান কৰে তেন্তে—

১/  বিদেশী সমস্যাৰ নামত ৰাজনৈতিক দল আৰু আন সংগঠনে কৰি থকা লেতেৰা ৰাজনীতি বন্ধ হ'ব ৷
 ২/ ১৯৫১চনৰ পৰা ১৯৭১চনলৈ অসমত অবৈধ ভাবে প্ৰবেশ কৰা বিদেশী লোক সকল পূব পাকিস্তানৰ বিভিন্ন ঠাইৰ পৰা আহিছে । এই সকল পাকিস্তানৰ নাগৰিক ।
  ৩/ ১৯৭১চনৰ ২৪মাৰ্চৰ পিছত অসমলৈ অবৈধ ভাবে আহি থকা বিদেশী সকল বাংলাদেশৰ নাগৰিক ।
       
            ভাৰতৰ সংবিধান মতে বিদেশী চিনাক্ত কৰণৰ ভিত্তি বছৰ দুটা  -

১/ আবেদন নজনোৱাকৈ ভাৰতীয় নাগৰিকত্ব লাভৰ তাৰিখ ১৯জুলাই১৯৪৮চন আৰু

২/ আবেদন জনাই ভাৰতীয় নাগৰিকত্ব লাভৰ তাৰিখ ১৯জানুৱাৰী ১৯৪৯চন ।

            ভাৰতে স্বাধীনতা লাভ কৰাৰ পিছত হোৱা সাম্প্ৰদায়িক সংঘৰ্ষৰ বাবে ভাৰত-পাকিস্তানৰ সংঘৰ্ষ পীড়িত লোক সকলক ক্ষতিপূৰণ দিছিল আৰু লগতে ইখন দেশৰ পৰা আনখন দেশলৈ কোনোবা লোক স্থায়ী ভাবে যাব খুজিলে সেই সুবিধা দিছিল । এই উদ্দেশ্যেই নেহৰু-লিয়াকত চুক্তি সম্পাদিত হৈছিল । সেয়ে ভাৰতে স্বাধীনতা লাভ কৰাৰ তিনি বছৰ পিছতহে ১৯৫১চনত প্ৰথম লোক পিয়ল সম্পাদন হৈছিল । লগতে ১৯৫২চনত প্ৰথম ভোটাৰ তালিকা প্ৰস্তুত কৰিছিল দেশৰ সাধাৰণ নিৰ্বাচনৰ বাবে ।

         সমগ্র ভাৰততে বিদেশী চিনাক্ত কৰণৰ ভিত্তি বছৰ ১৯৫১ । কেৱল অসমতহে ১৯৬৬, ১৯৬৭, ১৯৭১, আৰু  ২০০৪ চন নিৰ্ধাৰণ কৰিছে ।

         ভাৰত ৰাষ্ট্ৰ এইবাৰ সমগ্র পৃথিৱীৰ চকুত উলংগ হৈ যাব । অসমত যে ভাৰতে উপনিবেশিক মনোভাৱেৰে বিদেশীৰ বোজা জাপি দি অসমৰ হাজাৰ বছৰীয়া খিলঞ্জীয়াসকলক নিঃশেষ কৰিব খুজিছে সেয়া উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ সাংবিধানিক বিচাৰ পীঠত স্পষ্ট হৈ যাব ।
           ইতিমধ্যে উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ  ন্যায়াধীশ ৰঞ্জন গগৈ আৰু ন্যায়াধীশ ৰোহিনটন নাৰীমানৰ দুজনীয়া বিচাৰ পীঠত ভাৰত চৰকাৰৰ চৰিত্ৰ ৮০% উন্মোচিত হৈছে । গতিকে ভাৰত চৰকাৰে অসমত থকা অবৈধ পাকিস্তানী, বাংলাদেশী আৰু নেপালী বিদেশীৰ বিৰুদ্ধে ব্যৱস্থা লবই লাগিব ।
          খিলঞ্জীয়া ৰাইজে মাৰবান্ধি ১৯৫১ ৰ পক্ষত থিয় দি অসম দেশখন ৰক্ষা কৰা উচিত ।
          বিদেশী চিনাক্ত কৰি কেনেকৈ বহিষ্কাৰ কৰে সেয়া ভাৰত চৰকাৰৰ কথা । এই বিষয়ত মূৰ ঘমাবৰ কোনো প্ৰয়োজন নাই । সংবিধানৰ ৩৭০ধাৰা অনুযায়ী অসমক সুৰক্ষা দিবই লাগিব ।
          আনকি অবৈধ বিদেশীক ৰক্ষণাবেক্ষণ দিব খোজা ব্যক্তি আৰু সংগঠনৰ বিৰুদ্ধেও চৰকাৰে কঠোৰ শাস্তিমূলক ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰিব লাগিব ।