প্ৰকৃত জনগোষ্ঠীয় নেতাৰ প্ৰয়োজন — চাও পলাশজ্যোতি গগৈ, কোঁৱৰপুৰ, শিৱসাগৰ

আহোমৰ সাম্প্ৰতিক সংকটময় সন্ধিক্ষণত আমাক সৎ , সাহসী আৰু আপোচহীন নেতাৰ প্ৰয়োজন । তেওঁলোকৰ দ্বাৰাই আহোমৰ জনগোষ্ঠীয় আৰু ৰাষ্ট্ৰযন্ত্ৰৰ শোষণ , নিপিড়নৰ বিৰুদ্ধে সংগ্ৰামখন পৰিচালিত হওক । ঐক্যবদ্ধভাৱে আমাৰ প্ৰাপ্য অধিকাৰৰ আদায়ৰ স্বাৰ্থত আগুৱাই যাওক ।
আহোম জনগোষ্ঠীতো বৰ্তমান এক জটিল সন্ধিক্ষণত । ৰাজনৈতিকভাৱে , অৰ্থনৈতিকভাবে ষড়যন্ত্ৰ কৰি আহোমসকলৰ অধিকাৰ কাঢ়ি নিয়া হৈছে । প্ৰতিটো খোজতে কু চক্ৰান্তৰ বলি হ'বলগীয়া হৈছে আহোমসকল । এনে জটিল সন্ধিক্ষণত আহোমৰ জনগোষ্ঠীয় সংগঠনৰ নেতাসকলে এক সৱল নেতৃত্ব লোৱাৰ প্ৰয়োজন । তেওঁলোকে নিজৰ সংগঠনৰ মাজতে বিষয় - বাবৰ বাবে খোৱা কামোৰা এৰি আহোমৰ এই সংকটময় সময়ত ঐক্যৱদ্ধভাৱে যুঁজ দিব লাগিব । এই সংগ্ৰামখনক আগুৱাই নিওতে তেওঁলোক বণিকগোষ্ঠী আৰু কৰ্পৰেটগোষ্ঠীৰ পৰা সম্পূৰ্ণ আতঁৰত থকাটো নিতান্তই প্ৰয়োজন । ৰাজনৈতিক প্ৰভাৱৰ পৰাও তেওঁলোক সম্পূৰ্ণ মুক্ত হোৱা উৎচিত । ন'হলে এদিন স্বয়ম্ভূ এই ভূৱা জাতীয়বাদৰ আচৰণ কৰা নেতাসকলৰ ওপৰত ৰাইজৰ আস্হা নোহোৱা হ'ব । কাৰণ বহিৰাগত বণিক গোষ্ঠীৰ অৰ্থৰ দ্বাৰা পৰিচালিত সংগ্ৰামএখনে কেতিয়াও স্বকীয়তা বজাই ৰাখি আগবাঢ়িব নোৱাৰে । জনগোষ্ঠীয় এই সংগ্ৰামখন বহিৰাগত বণিকগোষ্ঠীৰ পৰা সম্পূৰ্ণ নিলগত ৰাখি পৰিচালনা কৰাটো প্ৰয়োজন । সাম্ৰাজ্যবাদী শক্তিৰ পৰা মৰণপন সংগ্ৰাম কৰি আমাৰ এই জনগোষ্ঠীয় সংগ্ৰামখন জীয়াই ৰাখিব লাগিব । শাসকপক্ষৰ শোষণ , নিপিড়নৰ বিৰুদ্ধে আমি সকলোৱে একেলগ হৈ যুঁজ দিয়াটো অতিকৈ প্ৰয়োজন হৈ পৰিছে । এই সংগ্ৰামখনৰ নেতৃত্ব লোৱাসকল সৎ , আৰু আপোচহীন হোৱা প্ৰয়োজন । কোনো সন্মান , সুবিধাৰ অৰ্থে ভূৱা চৰিত্ৰ দেখোৱা কোনো নেতাৰ আমাৰ প্ৰয়োজন নাই । এনে নেতাক সময়তেই ভালদৰে চিনি পোৱা উৎচিত । নহলে এনে ভণ্ড নেতাৰ কৰ্মই জনগোষ্ঠীয় সংগ্ৰামখনক অন্তৰ পিনে লৈ যাব ।
এটা কথা অপ্ৰিয় হলেও সত্য যে বহুতে নিজৰ ব্যক্তিগত স্বাৰ্থ সিদ্ধিৰ বাবে সংগঠনত জড়িত হয় । এনেসকলৰ বাবেই আহোমৰ জনগোষ্ঠীয় সংগঠনসমূহে আহোমৰ সকে যি সৱল ভূমিকা ল'ব লাগিছিল তেনে কৰা পৰিলক্ষিত নহয় । আমাক এনে নেতাৰ প্ৰয়োজন নাই যি উচ্চ পৰ্য্যায়ৰ বিষয় - বাব নাপালে বেলেগ নতুন সংগঠনৰ জন্ম দিয়ে বা সংগঠনতোক ভাগ কৰি দুৰ্বল কৰি পেলায় । আমি বিচাৰো এনে নেতাৰ তেওঁ হওক সৎ , কোনোক্ষেত্ৰতে আপোচ নকৰা । তেওঁৰ নেতৃত্বত সৱল প্ৰতিবাদ হওক আহোম জনগোষ্ঠীতোৰ বিৰুদ্ধে হৈ থকা প্ৰতিটো অন্যায়ৰ ।
অৱশেষত আহোমসকলক ৰাজনৈতিক , অৰ্থনৈতিকভাবে দুৰ্বল কৰাৰ যি গভীৰ চক্ৰান্ত চলি আছে তাৰ বাবে আমি ঐক্যৱদ্ধভাবে মাৰ বান্ধি যুঁজ দিও আহক । ।