"পুথাও ডাম চাও গন্ধেশ্বৰ দেওধাই ফুকন" ✍ নাং ধৰিত্ৰী গগৈ, পাটসাঁকো

এই মহান আহোম মলুঙজনৰ জন্ম ১৯০৮চনত জজঁলী লেচাইহাবি গাওঁ ,মৰাণ ; বৰ্তমান চৰাইদেউ জিলাৰ অন্তৰ্গত এখন অখ্যাত গাৱঁত । তেখেতৰ পিতৃৰ নাম "ডাম পদেশ্বৰ দেওধাই ফুকন" আৰু দৌতিয়েক আছিল "ডাম মনসিং দেওধাই ফুকন" ।
গুৰু-গোসাঁই নমনা দেওধাইৰ জাত বুলি আন আহোমসকলে ঘৃণা-নিন্দা কৰাৰ সময়তে তেওঁ বন্ধুসম ককায়েক ,তাই ভাষা-সংস্কৃতিৰ একান্ত সাধক , "মহন-দেওধাই-বাইলুঙ সন্মিলন ,অসম ; কেন্দ্ৰীয় তাই একাডেমী ,পাটসাকোঁ ; পূৰ্বাঞ্চল তাই সাহিত্য সভা"ৰ মুখ্য প্ৰতিষ্ঠাপক "ডাম চাও ডম্বৰুধৰ দেওধাই ফুকন"ৰ সৈতে আলোচনা কৰি কেনেদৰে আহোম জাতিটোৰ ভাষা-সংস্কৃতি-ধৰ্মৰ বিষয়ে এটা সংগঠিত ৰূপ দিব পাৰে তাৰ আলোচনাত মগ্ন হৈছিল ।
তাই আহোম ভাষাৰ প্ৰথম নেওতা পুথিখন প্ৰস্তুত কৰি উলিয়াইছিলএইজন মহান মলুঙে ১৯৫২চনতে আৰু প্ৰকাশ কৰিছিল ১৯৫৩চনত । লগে লগে আন এখন মূল্যবান পুথি "তাই সংস্কৃতিৰ বিহু" প্ৰস্তুতকৰণৰ কামো চলাই নিয়ে আৰু প্ৰকাশ কৰিলে ১৯৫৯চনত ।
পুথিখনত বিহুৰ বিষয়ে সহজ-সৰলকৈ সেই সময়ৰ কথিত ভাষাৰে বৰ্ণনা কৰি সেই সময়ত প্ৰচলিত বিহুনামবোৰো লিপিবদ্ধ কৰি থৈ গৈছে । সেই সময়ত আহোমৰ "ফি"সকলৰ ওপৰিও দেৱী সৰস্বতী , পাৰ্বতী আদিক উদ্দেশ্যিও ৰাইজে বিহুনাম গাবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল ।
বিভিন্ন ৰসৰ বিহুনামেৰে ভৰা পুথিখনিত কাৰ বিষয়ে এফাকি বিহুনাম নাই ??? প্ৰকৃতিৰপৰা আৰম্ভ কৰি নাহৰ চেনিমুৱা , স্বৰ্গদেও , জোন-তৰা , নগা-নাগিনী , মিচিমি , মণিৰাম , অভিধান ,নভেল , পাউডাৰ ,হাই হিল , অসম-অসমীয়া ,স্বাধীনতা আদি শব্দেৰে ভৰা নামসমূহ পঢ়িলে গম পোৱা যায় , নুন্যতম শিক্ষাগত অৰ্হতাসম্পন্ন এইজন মলুঙে কেনেদৰে সৃষ্টি কৰি থৈ গ'ল এই মহামূল্যবান পুথি "তাই সংস্কৃতিৰ বিহু" ।
মাত্ৰ পঞ্চাশ বছৰ বয়সতে এই মহান মলুঙজনে ডাম হয় ১৯৬২চনত আৰু তেওঁৰ সৃষ্টিৰাজীও থমকি ৰয় । তেওঁৰ অপ্ৰকাশিত হৈ ৰোৱা পুথি হ'ল - - -১/তাই কৃষ্টি
২/তাই ভাষা অনুবাদ
৩/ শিশু ৰাজ্য ।